Basın Açıklaması

Yönetim Kurulu Başkanımız Günay Solak yeni seçilen yönetim kurulunun hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

“Yeni dönemimiz tüm meslektaşlarımıza ve Fethiye- Seydikemer bölgemize hayırlı olsun. Bizler heyecanla umutla ve de enerjiyle gelen bir yönetim olarak bu göreve talip olduk. Bizim enerjimizi yansıttığımız üyelerimiz de son yıllardakinin aksine daha fazla katılım göstererek bizlere güç ve sorumluluk yüklediler. Seçime gelen tüm meslektaşlarımıza ayrı ayrı çok teşekkür ediyoruz. İlerleyen zamanlarda katılımın daha da yükseleceği seçimler olması ve Mimarlar Odası’nın sorunları çözme konusunda başvurulan bir oda kimliğini yeniden kazanması hedeflerimiz arasında olacaktır.

Başta biz mimarlar olarak, mimarlar odasının yetki ve sorumluluklarının elinden alınması travmasını atlatmamız uzun zaman aldı. Sanırım biraz sırtımızı döndük meslek odamıza. Gelinen noktada ise meslek odalarının görüş ve önerileri alınmadan değiştirilen yasa ve yönetmeliklerin günden güne işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirdiği yapı sektörüyle ilgilenen herkesin malumudur. Her ne kadar odamız bilgi ve görüşlerinden ayrı çıkan yasalar ve yönetmelikler olsa da, sorunun çözüm parçalarından biri Mimarlar Odası olmak zorundadır. Düşük katlı ve daha çok müstakil yasama yönelik yapılaşmanın olduğu bölgemizde, birçok konunun yüksek katlı yapılarla aynı yönetmeliklerle şekillenmesi bölgemizle ilgili büyük bir haksızlıktır. Yapılan yasa ve yönetmelikler ihtiyacı karşılamadığı için yapılarda zamanla kontrol dışı birçok eklenti yapılmakta ve bu da ciddi bir görüntü kirliliği oluşturmaktadır. 

Bu kent öncelikle kendi yaşam gerçeklerine olanak sağlayan ihtiyaçları yasal bir zemine oturtmak zorundadır. Biz burada açık alan yaşamının vazgeçilmezi teras-balkon sorununu çözmek zorundayız. Biz bu kentin havuz problemini çözmek zorundayız. Biz bu kentin çatı arası kullanım gerçeğini yasallaştırmak zorundayız. Biz bu kentin bodrum katlarını kullanım nasıl olacaksa öyle projelendirmek zorundayız. İdaresinden müteahhidine işvereninden mimar ve mühendisine kadar her kesimin şikayetçi olduğu bu zorluklara getirilen pansuman çözümler, aslında ilgililerini biraz daha giyotinin altında yaşamaya sevk ediyor. Sorun yokmuş gibi davranarak sorunları çözme yoluna gidilince, bu sorun daha sonra hiç çözülemeyecek şekliyle karşımıza çıkıyor. Bu yüzden artık günü kurtaracak çözümler üretmek yerine, ayakları yere basan köklü çözümler getirmek için çabalamak zorundayız.

Biz yeni yönetim olarak öncelikle yapı sektörünün sorunları ile ilgili bir kamuoyu bilinci oluşturmak istiyoruz. Bunun için ilerleyen zamanlarda konunun muhatabı idarelerle, meslek odalarıyla, müteahhitler ve sivil toplum kuruluşlarımızla bir ortak akıl ortaya çıkarmak için görüşmelerimiz ve toplantı taleplerimiz olacak. Mimarlar Odası olarak bu konuya öncülük edersek sonuç alacağımıza inanıyoruz.

Sektörümüzle ilgili sorunlar oldukça fazla birikmiş durumdadır. Biz yeni seçilen yönetim kurulu olarak öncelikle kendi mesleki konularımızı ilgilendiren konularda sesimizi yükselteceğiz.  Arayan, araştıran, zorlayan, çözüm üreten bir dönem geçirmek istiyoruz. Bu yüzden bu dönemde konumuzla ilgili tüm resmi kurumları, tüm meslek kuruluşlarını harekete geçirmek için zorlayacağız.” 

Toplantı sonrası yeni yönetim ilk ziyaretini, önceki yıllarda pek çok kez Fethiye Mimarlar Odası yöneticiliği ve başkanlığı yapmış Mimar Cahit Engin’e yaparak yeni dönemin startını verdi. Samimi ve sıcak bir ortamda geçen ziyaretten sonra açıklama yapan yeni yönetim kurulu üyeleri;

“Meslek büyüğümüz Cahit Ağabeyimizi neşeli ve sağlıklı görmekten mutluluk duyduk. Kendisinin gerek mimarlık deneyiminden gerekse yöneticilik tecrübelerinden her zaman faydalanmak isteğimizi belirtmek üzere bu ziyareti yaptık. Kendisi de bizi çok iyi ağırladı. Temsilcilik binamızın da mimarı olan Cahit Ağabeyimizi mimarlık kimliği tabelasını takmak üzere en kısa zamanda temsilcilik binamıza beklediğimizi belirterek yanından ayrıldık. Tüm meslektaşlarımıza ve sevenlerine de selamlarını getirdik.” dediler.